טיפול פסיכולוגי – אלעד נהלוני – פסיכולוגיה רפואית – טיפול CBT

טיפול ACT

מהי גישת ACT?

גישת ACT – טיפול קבלה ומחוייבות (Acceptance and Commitment Therapy) היא גישה קוגניטיבית התנהגותית מבוססת מיינדפולנס המציעה דרכים שונות ומגוונות לפתח “גמישות פסיכולוגית”. הגישה שפותחה בסוף שנות התשעים בארה”ב על ידי 3 פסיכולוגים – סטיבן הייז, קלי וילסון וקירק שטרוסל, מתבססת על ההנחה שכאב ומצוקה הן חוויה בלתי נמנעת בחיינו. כאשר אנו מתאמצים להימנע מסבל או להפחית מצוקה באופן אקטיבי, פעמים רבות אנו סובלים יותר. רמת הסטרס שלנו עולה ואנו נדחפים להתנהג בצורה שמשפיעה עלינו לרעה. מצבים כאלה מתרחשים אצל כל בני האדם ובגישת ACT מכונים “דפוסים נוקשים”.

גישת ACT מציעה טיפול פסיכולוגי שנועד לשכלל את תשומת הלב שלנו. תשומת הלב שלנו לעיתים תפוסה בגלל חוויות של כאב או מצוקה אבל ניתן לשחרר אותה יותר ולהשתמש בה כדי לנהל את עצמינו באופן משביע רצון. יכולת זו נקראת “גמישות פסיכולוגית”.

מנוקשות לגמישות

ניקח לדוגמא עישון סיגריות. אנשים מדווחים שהם אוהבים לעשן כיוון שמדובר בפעולה מהנה, כיפית במיוחד כשהיא מלווה שתיית קפה או אלכוהול, היא מחברת בין אנשים ועוזרת לייצר הפסקות ורווחים הנחוצים להתמודדות עם עומס. יחד עם זאת, קשה להתווכח עם ההשפעה הרעילה שיש לסיגריות על בריאות הגוף. השפעה זו ברורה ומחוזקת היטב בשלל ראיות מדעיות. אדם המעוניין להפסיק לעשן עשוי לחשוב שטיפול בהפסקת עישון אמור לסייע לו לרצות פחות לעשן או פחות להשתוקק לסיגריה. אבל טיפול בגישת ACT מכתיב גישה שונה ומסתבר במחקרים שונים שלגישה זו גם אפקט מוצלח יותר על הפסקת עישון. הגישה ה ACTית לטיפול בהפסקת עישון גורסת שמותר להשתוקק לסיגריה וזה ממש בסדר לרצות לעשן. קשה מאד עד בלתי אפשרי להכתיב לעצמינו מה להרגיש ומה לא להרגיש. הניסיון שלנו לשלוט באופן מלאכותי ברגשות ובמחשבות עלול לגרום לנו מפח נפש: “רציתי להפסיק לעשן אבל לא הצלחתי – אני כישלון”. מה שכן, יש לנו אפשרות להתנהג שלא בהתאם לרגשות או למחשבות שלנו וזו דווקא בשורה טובה. ניתן בהחלט לא לעשן למרות נוכחות תשוקה חזקה מאד לסיגריה. אדם שנמצא בתשומת לב לתשוקה שלו לסיגריה ומצליח לבחור בהתנהגות שאיננה מממשת את התשוקה הזו – מחובר מאד לבחירה שלו וגם לפירות שלה. הוא שם לב לקושי ולמצוקה שמתעוררת, אבל גם מסוגל לתת לה משמעות חיובית “אני בריא יותר”. זו גמישות שניתן לחזק בטיפול ACT ומגבירה את הסיכוי להצליח להתמיד בשינוי התנהגותי שכזה.

מה מאפיין את התנועה לגמישות?

גישת ACT מתארת 6 תהליכים המאפיינים “גמישות פסיכולוגית”. ניתן להתאמן, ולשכלל את מיומנותנו בתהליכים אלה.
מגע עם הרגע הנוכחי – היכולת להביא את תשומת הלב לרגע הנוכחי במקום לנדוד איתה לעבר או לעתיד.
קבלה – היכולת לבוא במגע עם החוויות הפנימיות שלי גם אם הן מעוררות כאב או מצוקה.
הפרדה קוגניטיבית – היכולת לקחת מרחק מלופים מחשבתיים או ממחשבות ולהתבונן בהם על מנת לבחון מתי הן מניעות אותי בכיוון מיטיב ומתי לא.
עצמי מתבונן – היכולת להחליף את זוית המבט ולהתבונן בתופעות ובחוויות מזויות שונות במקום להיתקע בפרספקטיבה צרה שאינה מועילה לי.
זיהוי ערכים – לשים לב לדברים, לאנשים ולתופעות שמעוררים אצלי אכפתיות ונוגעים בי ולהגדיל את המגע שלי איתם בחיי.
מחוייבות לפעולה – להתנהג באופן שמתאים לסיטואציה הנוכחית ולדברים שאכפת לי מהם ונוגעים בי, אפילו תחת מגבלה של חוויה פנימית שלילית.

[ls_content_block id=”4800″]

Call Now Button