טיפול פסיכולוגי – אלעד נהלוני – פסיכולוגיה רפואית – טיפול CBT

טראומה, חרדה ו-OCD

יצירת קשר

צלצלו או השאירו פרטים בטופס
054-56-44-050

חרדה, טראומה, OCD

במהלך דרכי המקצועית צברתי ניסיון רב בטיפול בהפרעות חרדה בהפרעות על רקע טראומטי ובהפרעות הספקטרום האובססיבי קומפולסיבי. כאן אפרט אודות סוגי ההפרעות השונות והטיפולים המתאימים להם.

חרדה

ניתן לאפיין סוגי חרדה שונים. ישנן חרדות ספציפיות כגון חרדת טיסה, חרדת נהיגה, פחד קהל, פחד גבהים, פחד מג'וקים או בעלי חיים ספציפיים כגון יונים או כלבים ופחד ממחטים, חיסונים ובדיקות דם, או מרופא שיניים. הטיפול בפוביה הספציפית בדרך כלל ממוקד מאד. תחילה יש להעריך עד כמה הפוביה ספציפית או כוללנית. לעיתים מטופלים יודעים להגיד מתי ואיך התחילה הפוביה. אחרים מתקשים לתאר את הרקע לפריצת החרדה. ישנן חרדות ספציפיות שנשארות "רדומות" עד שהמציאות מפגישה אותנו איתן. לדוגמא, יש אנשים הנוטים לחרדת טיסות, אך לא ירגישו בכך עד שהמציאות תזמן להם התמודדות עם טיסות. בדרך כלל הפניה לטיפול מתרחשת כאשר המציאות מפגישה את האדם עם נטיית הפחד שלו, באופן שכבר מפריע לחייו וגובה מחירים.

יש הפרעות חרדה מוכללות יותר. לדוגמא חרדה חברתית, חרדת בריאות, וחרדה מוכללת. בשונה מפוביות ספציפיות הפרעות אלה בדרך כלל מתערבות בחיים ומייצרות קושי בולט יותר בתפקוד החברתי, התעסוקתי והלימודי. חרדה חברתית למשל מתאפיינת בפחד בולט בסיטואציות חברתיות, כמו לאכול בפני אנשים, לדבר בזמן שאחרים מביטים לכתוב או להופיע בפני אנשים או להיות בסיטאוציות חברתיות. הפרעת פאניק למשל קשורה בהתקפי חרדה ופחד מפני התקף חרדה נוסף. לעיתים נראה בנוסף לפחד מהתקפי חרדה גם הימנעות בולטת מיציאה או שהיה במקומות שבהם התקף חרדה עלול להופיע. חרדה מוכללת קשורה בקושי לנהל דאגות עד כדי כך שהדאגנות משתלטת ופוגעת מאד ברווחה הנפשית.

טראומה

אירוע מאיים מאד גורר תגובת רגשית חזקה מאד. התגובה הראשונית לאירוע טראומטי יכולה לכלול תסמינים של קשיי שינה וסיוטי לילה, עוררות מוגברת וחוויה מחדש של האירוע גם לאחר שהסתיים. באופן נורמלי עצמת התגובה הרגשית לאירוע טראומטי פוחתת עם הזמן ולאחר כחודש חודשיים כבר אינה מייצרת הפרעה בולטת לחיינו. אבל, ישנם אנשים שהאירוע הטראומטי ממשיך "לרדוף" אותם גם לאחר תקופה ראשונית זו. ככל שהאירוע המאיים נתפס כפחות צפוי וכפחות נשלט, כך הפוטנציאל שלו לייצר תגובה חזקה יותר עולה.

הפרעה פוסט טראומטית מתאפיינת בתסמיני סטרס בולטים גם לאחר חודש מהאירוע המאיים. הימנעות בולטת ממקומות אירועים או פעילויות שעלולים לעורר חוויה טראומטית היא סימן בולט של הפרעה זו. בנוסף, עוררות גבוהה, פולשנות של זכרונות טראומטיים בצורה של מחשבות שליליות, תחושות גוף מאיימות זכרונות ו/או סיוטי לילה. למרבה המזל היכולת שלנו לסייע לאנשים הסובלים מפוסט טראומה גדולה ומגוונת. ניתן אפילו בתהליכי טיפול קצרים וממוקדים לשפר לאין ערוך את איכות החיים של הסובלים מההפרעה.

OCD

פחד ממחשבות מסוימות ועיסוק בהתנהגויות טקסיות הן תופעה נורמלית המשותפת לכולנו. אבל יש כאלה שתופעה זו גובה מהם מחיר ומפריעה לחייהם. רבים מכירים את ה-OCD כבעיה שמתבטאת בצורך לשטוף ידיים או לבדוק שוב ושוב אם סגרו את הדלת או את הגז. אבל לא רבים יודעים כי או סי די יכול להתבטא באופנים מרובים ושונים. אנשים יכולים להיות מוטרדים מאד למשל ממחשבות על פגיעה באחרים או על אסונות שעלולים להתרחש. יש שמוטרדים ממחלות או בעיות גופניות. יש אובססיות דתיות שבאות לידי ביטוי בעיסוק מוגבר בקיום מצוות או דאגה מחילול השם. אנשים יכולים להיות במצוקה כתוצאה מאובססיות הקשורות לזהות, לדימוי הגוף או לזוגיות שלהם. בהכללה גסה ניתן לומר שאנשים הסובלים מ OCD מתקשים לנהל חוסר ודאות, או סובלים מתחושת אחריות גם במצבים שאינם בתחום אחריותם. כתוצאה מכך הם נכנסים למעגל טורדני כפייתי, ובמקום הקלה הם חווים הגברה של המצוקה.

טיפול בטראומה

הפרעת סטרס טראומטית הינה מצב של סטרס מתמשך כתוצאה מהתמודדות עם טראומה. תסמונת פוסט טראומטית מתאפיינת בעוררות גבוהה, בחוויות מחדש של הטראומה בהתנהגות נמנעת ובהקצנה בולטת של אמונות כתוצאה מהטראומה.
ReadMore1

טיפול בחרדה

חרדהפחד היא תופעה חשובה וחיונית להישרדותנו. אנשים שחיים ללא פחד שורדים פחות. תודה לאל (או למרבה המזל) שמוחנו בנוי כך שיש בו מערכת אזעקה, המופעלת כשאנו נתקלים בסכנה או חושבים שאנו נתקלים בסכנה.
ReadMore1

טיפול ב-OCD

טיפול ב OCDפחד ממחשבות מסוימות ועיסוק בהתנהגויות טקסיות הן תופעה נורמלית המשותפת לכולנו. אבל יש כאלה שתופעה זו גובה מהם מחיר ומפריעה לחייהם. רבים מכירים את ה-OCD כבעיה שמתבטאת בצורך לשטוף ידיים…
ReadMore1

Call Now Button