טיפול פסיכולוגי – אלעד נהלוני – פסיכולוגיה רפואית – טיפול CBT

טיפול בחרדה

חרדה

למה אני חווה חרדה?

פחד היא תופעה חשובה וחיונית להישרדותנו. אנשים שחיים ללא פחד שורדים פחות. תודה לאל (או למרבה המזל) שמוחנו בנוי כך שיש בו מערכת אזעקה, המופעלת כשאנו נתקלים בסכנה או חושבים שאנו נתקלים בסכנה. מערכת אזעקה זו מתוכנתת באופן נורמלי כך שהיא מתריעה בפני סכנות ומדי פעם גם מפעילה אזעקת שוא, ליתר ביטחון. למשל – בהלה מוגזמת – בתקופת מלחמה גם קול נפץ שמקורו בזיקוקים המביעים חגיגה עלול להבהיל אותנו. חרדה היא מצב שבו מערכת האזעקה שלנו יצאה מכיוון ומזהירה אותנו גם כשאינה חייבת לפעול. כשמערכת החרדה מופעלת, בבת אחת אנו נדרכים והגוף מתחיל לחפש כיצד להתגונן בפני הסכנה הנתפסת. ישנם סוגי חרדה שונים, חלקם ממוקדים – למשל חרדת נהיגה, חרדת טיסה, קלסטרובופיה או פחד קהל – וחלקם מוכללים – למשל חרדה חברתית, חרדת בריאות והפרעת פאניקה.

האם אפשר להעלים חרדה?

חרדה היא תופעה לא נעימה ולפעמים מעוררת סבל גדול. הפרעת חרדה נוצרת כאשר אנחנו כל כך מפחדים מהחרדה ולכן מתחילים לצמצם ולהגביל את חיינו, במטרה לא להיפגש איתה. למעשה שום טיפול לא יכול להעלים חרדה. כפי שכתבתי בפסקה הקודמת צריך להבין שחרדה הינה תופעה הישרדותית וחיונית. בעזרת טיפול פסיכולוגי ניתן לכוונן מחדש את מנגנון האזעקה ולגרום לו להתריע על פחות סכנות. לעיתים, התנהגויות שאנו נוקטים במטרה להפחית חרדה דווקא מגבירות אותה. בטיפול פסיכולוגי נלמד מה גורם לחרדה להתגבר, כמו גם מה כדאי לעשות כדי שהיא לא תתגבר. יחד נשאף להחזיר את מנגנון הפחד לאיזון, שיאפשר לנו לחיות ללא הפרעה.

האם טיפול בחרדה יכול להגביר חרדה?

דאגה זו משותפת למטופלים רבים לפני שפונים לטיפול. הרי החרדה עלולה לגרום לסבל כה רב, אולי עדיף בכלל לא להתעסק בה? טענתי היא, שטיפול הינו תהליך ולא שיטת 'זבנג וגמרנו'. ככל שהטיפול יתקדם כך השליטה בחרדה תגבר ואיכות החיים תשתפר. למתלבטים בשאלה זו נקודה למחשבה – אם עד היום החרדה הלכה והתגברה, האם לא כדאי לשקול ללכת לטיפול? האם לא ניתן להניח שהחרדה תמשיך להתגבר ללא טיפול?

מידע נוסף על טיפול בחרדה

חרדת בריאות והטיפול בה

חרדת בריאות הינה מצב שבו אדם עסוק בדאגות אודות מחלה שמקוננת בגופו או חושש להידבק במחלה. כאשר דאגות אלה צורכות אנרגיה רבה, זמן ומשאבים, או…

Call Now Button