טיפול פסיכולוגי – אלעד נהלוני – פסיכולוגיה רפואית – טיפול CBT

טיפול ב-OCD

טיפול ב OCD

מה זה OCD?

פחד ממחשבות מסוימות ועיסוק בהתנהגויות טקסיות הן תופעה נורמלית המשותפת לכולנו. אבל יש כאלה שתופעה זו גובה מהם מחיר ומפריעה לחייהם. רבים מכירים את ה-OCD כבעיה שמתבטאת בצורך לשטוף ידיים או לבדוק שוב ושוב אם סגרו את הדלת או את הגז. אבל לא רבים יודעים כי או סי די יכול להתבטא באופנים מרובים ושונים. אנשים יכולים להיות מוטרדים מאד למשל ממחשבות על פגיעה באחרים או על אסונות שעלולים להתרחש. יש שמוטרדים ממחלות או בעיות גופניות. יש אובססיות דתיות שבאות לידי ביטוי בעיסוק מוגבר בקיום מצוות או דאגה מחילול השם. אנשים יכולים להיות במצוקה כתוצאה מאובססיות הקשורות לזהות, לדימוי הגוף או לזוגיות שלהם. בהכללה גסה ניתן לומר שאנשים הסובלים מ OCD מתקשים לנהל חוסר ודאות, או סובלים מתחושת אחריות גם במצבים שאינם בתחום אחריותם. כתוצאה מכך הם נכנסים למעגל טורדני כפייתי, ובמקום הקלה הם חווים הגברה של המצוקה. מטפל המנוסה בטיפול ב OCD יודע לאבחן מתי יש צורך בטיפול.

איך מטפלים ב OCD?

טיפול CBT הוא טיפול פסיכולוגי בגישה קוגניטיבית התנהגותית ומשמש כיום טיפול הבחירה ל OCD. הטיפול הינו ממוקד ואת מטרותיו אני קובע יחד עם המטופל. הטיפול עשוי להיות קצר טווח ומצריך שיתוף פעולה של המטופל מעבר לפגישה השבועית. טיפול קוגניטיבי התנהגותי יאפשר לאדם הסובל מאו סי די לפתח גמישות מחשבתית ולחזק את יכולתו להתמודד עם מצוקה נפשית במצבים שונים. אני שואף לבנות יחד עם המטופל תוכנית טיפולית אישית, המתאימה למידותיו. באמצעותה יצליח המטופל להפחית באופן הדרגתי את המצוקה ולקבל בחזרה שליטה על חייו. טיפול CBT ל OCD הינו טיפול שנמצא יעיל במחקרים רבים ונחשב כיום טיפול קו ראשון בהפרעה.

הניסיון שלי בטיפול ב OCD:

מאז 2008 אני עוסק בטיפול ב או סי די. עבדתי במרכז לטיפול ב OCD ובמרכז קוגנטיקה, שם ערכתי היכרות מעמיקה עם הפרעה טורדנית כפייתית ועם ביטויים שונים שלה. עסקתי גם במחקר של OCD במרכז הבינתחומי בהרצליה בשיתוף מרכז קוגנטיקה ורכשתי ידע תיאורטי רב בתחום. כיום אני מטפל בקליניקה הפרטית שלי בקרית אונו.

 

מידע נוסף על טיפול פסיכולוגי ב-OCD

מכפייתיות לחירות – על טקסים דתיים ו OCD

מכפייתיות לחירות היכן עובר הקו בין אדיקות דתית לטורדניות כפייתית? כיצד מתייחסים ל OCD בכתבי החסידות? האם ניתן לומר שיהודים דתיים פגיעים יותר מאחרים להפרעה…

Call Now Button