טיפול פסיכולוגי – אלעד נהלוני – פסיכולוגיה רפואית – טיפול CBT

מה הקסם הזה עם העיניים? טיפול EMDR

מה זה הקסם הזה עם העיניים? EMDR

הטכניקה הטיפולית בטיפול EMDR כוללת עיבוד מחודש של זכרונות באמצעות תנועות עיניים. מה האפקט של תנועות העיניים? האם זה קסם? האם זו היפנוזה? האם זה סוג של פולחן דתי? 

אז קודם כל נגדיר מה זה לא. תנועות העיניים ב EMDR הן רק אפשרות אחת לייצר "גרייה דו צדדית", המאפשרת תהליך מיטיב של עיבוד זכרונות. יש גם אופציות אחרות לעשות זאת. זה לא קסם, ובטח שלא היפנוזה. המטופל/ת שולט/ת לגמרי בתהליך, נמצא/ת בהכרה מלאה ולא מעורפלת. זה בודאי לא פולחן דתי אלא טיפול המבוסס על מחקר מדעי. 
האמת היא שהאפקט של תנועות העיניים בעיבוד זכרונות התגלה במקרה. בעוד שברור כי תנועות העיניים מייצרות הרגעה ומאפשרות עיבוד זכרונות, לא ברור לנו עד הסוף מה ההסבר לכך. אחד ההסברים, המתקבלים על הדעת, גורס כי לתנועות העיניים ככל הנראה יש תפקיד בתהליכי עיבוד זיכרון שבאופן טבעי מתרחשים למשל בזמן שנת החלום. ידוע ששנת החלום שלנו מתאפיינת בתנועות עיניים ומכונה שלב ה REM – Rapid Eye Movement. ידוע גם כי שנת REM קשורה בתהליכי עיבוד ומיצוק של זכרונות. יתכן, אפוא, כי תנועת העיניים בטיפול EMDR מאפשרת למוח את העיבוד המיטיב, שלא התאפשר בעבר.

מה שברור הוא שטיפול EMDR מאד אפקטיבי בהתמודדות עם בעיות סומאטיות וכטיפול בטראומה. שאלת מה סוד הקסם במידה מסויימת היא עדיין תעלומה.

Call Now Button