טיפול פסיכולוגי – אלעד נהלוני – פסיכולוגיה רפואית – טיפול CBT

טיפול בחרדה אצל מושתלי קוצב לב

Psychologist_010

קוצב לב – הגנה מיידית ואוטומטית לליבך

מכשירי קיצוב המושתלים בגופו של החולה, נותנים כיום פתרונות טיפולים מידיים ואוטומטיים, לחולי לב הסובלים מבעיות קצב. כאשר קצב הלב נמוך או גבוה מהסף שנקבע, קוצב הלב יכול להיכנס לפעולה ולקצב את הלב במקום הקוצב הטבעי. כאשר יש סכנה לפרפור, ישנם מכשירי קיצוב הכוללים דפיברילטור, שנותן מכת חשמל קטנה, שיכולה להחזיר את הלב לקצבו הסדיר ופשוטו כמשמעו להציל את חייו של החולה על המקום. ישנם קוצבים שיודעים לשמור על סינכרוניזציה של קיצוב הלב ועוזרים לו לספוק טוב יותר. ניתן לומר שבאופן עקרוני קוצב לב הוא מגן ושומר על חולה הלב, ומאפשר לו להאריך את חייו למרות המחלה ולשפר את איכות חייו עם המחלה.

מהגנה לחרדה

יחד עם זאת, האם העובדה שבגופך מושתל קוצב דפיברילטור מאפשרת לך לישון בשקט וליהנות מביטחון מלא בגופך? ניתן לומר שקוצב הלב ו/או הדפיברילטור הופך את מחלת הלב ממחלה אקוטית למחלה כרונית. המשמעות היא שהמפגש עם המחלה הופך יומיומי. ובאמת, עבור חולים רבים, הימצאות קוצב דפיברילטור דווקא מגבירה את החרדה מהישנות של אירוע לבבי. במקרים מסוימים עצם הידיעה שהדפיברילטור נותן שוק חשמלי ללא התראה, עלול לייצר חרדה משוק. גם חרדה כשלעצמה, כשהיא כרונית, אינה בריאה ועלולה במקרים מסוימים לפגוע מאד באיכות החיים. וכך, במקום שחולה הלב ייהנה מההגנה שנותן לו המכשיר, הוא מוצא את עצמו עסוק בדאגות וחששות מפני שוקים, ונמנע מפעילויות שיכולות להגביר את קצב הלב, גם אם מדובר בפעילויות מהנות ומשיבות נפש, כגון השתתפות באירועים חברתיים, צפייה במשחקי ספורט, או פעילויות בריאות כגון פעילות גופנית ופעילות מינית.

תפיסת המחלה והמעבר ממחלה אקוטית לכרונית

מחלת לב מאיימת על החיים. למעשה הצורך בקוצב דפיברילטור מעצם היותו מפגיש את האדם עם עובדת היותו חולה לב. בעוד שחולי לב רבים יכולים להתעלם רוב הזמן מהמחלה ואף לשכוח אותה, לאדם שבגופו מושתל קוצב דפיברילטור קשה יותר להתעלם. מטופלים רבים מעידים על כך שהם חשים בפעולת הקוצב ויודעים להגיד מתי הוא נכנס לפעולה. יש כאלה שחשים בליטה במקום בו הושתל הקוצב ויש שלא אוהבים לראות את הצלקת. לכל אדם תפיסת מחלה שונה, הקשורה בידע שלו, בחוויותיו, בתפיסת עולמו ומידת האמון שהוא רוחש לרופאיו. בפסיכולוגיה רפואית בכלל ובפסיכוקרדיולוגיה בפרט, אנו סוברים כי האופן שבו אדם בוחר להתנהל עם מחלתו מאד מושפע מתפיסת המחלה שלו. לכן, יש מטופלים שהשתלת קוצב בגופם תיחשב בעיניהם לחולשה שיש להתבייש בה. יש מטופלים שכלל לא יתביישו בכך. יש מטופלים שישמחו על ההגנה שהם זוכים לה מהמכשיר וילכו בגאון לשחות בים או בבריכה. יש שיסתירו את הבליטה או הצלקת בחולצה ויש כאלה שיעדיפו להימנע משחייה במים, מחשש שמא יחטפו שוק בדיוק במהלך השחייה ויסכנו את חייהם.

מי יכול להיתרם מטיפול פסיכולוגי?

אם את/ה מושתל/ת קוצב דפיברילטור, שאל/י את עצמך, האם אני נהנה/ית באופן מלא מהיתרונות שמאפשר לי המכשיר, או האם אני נוטה לזהירות יתר שמגבילה אותי ופוגעת באיכות חיי? יש לזכור שלכל אדם תחומי עניין שונים, תחביבים שונים וצורך אחר בהנאות או ריגושים. קשה למצוא חולה לב מושתל קוצב דפיברילטור שאינו חושש כלל מאירוע לבבי או משוק. החרדה היא תגובה נורמלית למחלות מסכנות חיים ועצם מציאותה אינו מהווה בעיה. הבעיה מתחילה כאשר מינון החרדה מוגבר והיא מתחילה לפגוע באיכות חייו של אדם, גורמת לירידה בסיפוק העצמי, או גורמת לירידה בדימוי העצמי, בדימוי הגוף או פשוט מאד לא נעימה וקשה לשלוט בה. אם את/ה עומד/ת לעבור השתלת קוצב והדאגות מקשות עליך, או אם עברת השתלת קוצב ואת/ה מרגיש/ה קשיי הסתגלות, חרדה מוגברת, או אם קיבלת שוק מהמכשיר ואתה חווה חרדה מוגברת – כדאי להגיע לשיחת הערכה.

איך טיפול פסיכולוגי יכול לתרום לך?

הטיפול הפסיכולוגי בחרדה אצל מושתלי קוצב דפיברילטור צריך לקחת בחשבון את תפיסת המחלה של המטופל, את המגבלות האובייקטיביות שהמטופל מתמודד עמן ואת המגבלות הסובייקטיביות שיוצרת החרדה. הטיפול הנכון בעיני הוא אינטגרטיבי במהותו ונועד לאפשר לכל חולה ליהנות ממקסימום איכות חיים בתוך המגבלות הבלתי נמנעות שאיתן צריך לחיות. בטיפול תוכל/י, לפי הצורך, לקבל כלים להתמודדות עם חרדה, לאפשר עיבוד של חרדות שונות, בין אם החרדה היא מהמחלה או מהמכשיר עצמו, לאתגר מחדש את תפיסת המחלה שלך כדי לאפשר הסתגלות טובה אליה, ולעיתים אף לחפש ולמצוא משמעויות חדשות ומקורות חדשים לסיפוק ולמשמעות. עוד על הסתגלות לחיים עם מחלת לב קרא כאן

 

מידע נוסף על טיפול פסיכולוגי במחלות לב

שיקום לב – הזווית הפסיכולוגית

שיקום לב – במה מדובר? לאחר אוטם לב, ניתוח לב או צנתור, ההמלצה היא להיכנס לתוכנית שיקום הלב. בשלב הראשוני ניתן לנוח במלונית למשתקמי לב,…

 

Call Now Button